Italok tavaszi fáradtság ellen

2014/04/30

Nem törvényszerű, hogy az embert levegye a lábáról a tavaszi fáradtság. A növényekben található vitaminok és ásványi anyagok segítségével könnyen felfrissülhetünk.

Tavasszal sokan küzdenek fáradtsággal, kimerültséggel, mely többek között az évszakváltás következménye. Azonban hamar új erőre kaphatunk, ha a testmozgás, a pihenés és az egészséges étkezés mellett rendszeresen fogyasztunk frissítő-méregtelenítő gyógynövényeket és gyümölcsből, zöldségből készült leveket.

Gyermekláncfű
A gyermekláncfű, vagy pitypang népszerűsége töretlenül ível felfelé az utóbbi időben, legalábbis ami a konyhai felhasználást illeti. A virágjából szörpöt, lekvárt gyárthatunk, a leveléből és a gyökeréből pedig frissítő, erősítő italt készíthetünk. A gyökér emésztéskönnyítő, máj- és vesetisztító hatással bír, emellett segít fenntartani a szervezet megfelelő káliumszintjét. A levél vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, magas kalcium-, magnézium- és vastartalommal rendelkezik, valamint tele van A és C-vitaminnal. A legjobb, ha a még zsenge leveleket szedjük le, ezeket teához frissen vagy szárítva forrázzuk le, és hagyjuk állni körülbelül 5 percig - frissen erősebb az íze. A gyermekláncfű szárított gyökeréből kávépótlót is készíthetünk, ha összekeverjük egy kis cikóriával.

Csalán
A csalán hagyományos, jól bevált tavaszi méregtelenítő növény, melyből nemcsak teát, de akár levest és turmixot is készíthetünk. Rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között vasat, kalciumot, magnéziumot, krómot és cinket. Erősíti a szervezetet, segíti a máj méregtelenítését, és gyorsítja az anyagcserét. Vitalizáló tulajdonságai mellett enyhítheti az allergia tüneteit, és a hajat is táplálja. Egy bögre teához körülbelül egy teáskanál szárított csalánt, vagy négy-öt levelet forrázzunk le, és hagyjuk állni néhány percig.

Bojtorján
Az útszéleken növő közönséges bojtorjánnak szárított gyökerét használják gyógyászati célra. Vértisztító, izzasztó hatású, a benne található vitaminoknak köszönhetően pedig erősíti az immunrendszert. Emellett segíti az epe működését, enyhítheti a reumát, és egyes bőrbetegségek ellen is használatos. Élénkíti a keringést, emellett javítja a kedélyállapotot is.

Tavaszi teakeverék
Az egyes gyógynövényeket érdemes kombinálnunk is, így fokozhatjuk a hatást. Keverjünk össze körülbelül egyforma arányban körömvirágot, citromfüvet, pitypang- és bojtorjángyökeret, majd a keverékből egy evőkanálnyit öntsünk le fél liter forró vízzel.

Nemcsak a gyógynövények, de a friss zöldségek, gyümölcsök is hozzájárulnak a szervezetünk vitalitásához. Összeválogattunk néhány turmixreceptet, melyeknek összetevői nemcsak tisztítják szervezetünket, de vitalizáló hatással is bírnak. Az italok elkészítéséhez turmixgép ajánlott, de a puhább állagú alapanyagokat botmixerrel is pépesíthetjük. A gyümölcsöket, zöldségeket hámozzuk meg, és vágjuk apróra a turmixolás előtt, a végén, ha szükséges, hígítsuk vízzel vagy növényi tejjel.

Frissítő koktél

Hozzávalók:

½ bögre narancslé
1 közepes alma
½ bögre bogyósgyümölcs
⅓ bögre sült cékla
1 kevés reszelt gyömbér
1 citrom leve
Tetszés szerint adhatunk hozzá agave szirupot és növényi tejet.

Brokkoli és zeller

Hozzávalók:

8 közepes brokkolirózsa
4 közepes zellerszár
2 mandarin
1-2 pohár víz
1/2 teáskanál reszelt gyömbér

Fűszeres almalé zöldségekkel

Hozzávalók:

1 nagy alma
1 nagy zellerszár
1/2 bögre apróra vágott káposzta
1/2 bögre korianderlevél
1 ek friss citromlé
1/2 evőkanál reszelt gyömbér
1-2 pohár víz

Répa, alma, gyömbér

Hozzávalók:

1 csésze répalé
1 közepes alma
½ ujjnyi gyömbér

Méregtelenítő elixír grapefruittl és uborkával

Hozzávalók:

1 közepes uborka
1/2 csésze frissen facsart grapefruitlé
1/2 csésze frissen facsart narancslé

További érdekességek és receptek a Gasztro oldalon, ide kattintva.

A cikkben közölt gyógynövények alkalmazását megelőzően - pl. lehetséges allergiás reakciók elkerülése érdekében - mindenképp javasoljuk a bővebb informálódást, így például természetgyógyász tanácsának kikérését. A leírtak használatából eredő bármilyen kárért, problémáért nem vállalunk felelősséget.

Új cikkek itt

Új cikkek az ecolounge-on